Daugavpils

Daugavpils ir Latvijas republikas pilsēta. Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā pēc iedzīvotāju skaita, atpaliekot vien no galvaspilsētas Rīgas. Daugavpils, saprotams, ir arī lielākā pilsēta Latgales novadā. Kopējā Daugavpils platība ir vairāk nekā 72 kvadrātkilometri. Pēdējā tautas skaitīšanā 2014. gadā, Daugavpilī kopā dzīvoja vairāk nekā 97 tūkstoši cilvēku. Daugavpils pilsēta atrodas Latgalē, Daugavas upes krastos. Daugava vairāku kilometru garumā stiepjas caur Daugavpils pilsētu. Daugavpils atrodas tuvu robežai ar trīs no četrām Latvijas kaimiņvalstīm – Lietuvu, Baltkrieviju un Krieviju. Attālums no pilsētas robežas līdz Lietuvas un Baltkrievijas robežām ir zem 50 km un līdz Krievijas robežai nedaudz pāri 100 km.

Daugavpils pilsēta atrodas senās Daugavas upes gultnē. Pateicoties Daugavas upei, vēsturiski daudziem iebrucējiem, iedzīvotājiem un tirgotājiem Daugavpils teritorija bija izdevīga vieta kur apmesties. Tā kā Daugavas upes kopējais garums ir pāri 1000 km un tā sākas Krievijā un stiepjas cauri Krievijai, Baltkrievijai un Latvijai līdz pat Baltijas jūrai, tai vēsturiski ir bijusi nozīme, kā tirdzniecības ceļam cauri iepriekšminēto mūsdienas valstu teritorijām.

Daugavpilij ne vienmēr ir bijis šāds nosaukums. Dažādos laika periodos, atkarībā no iebrucējiem un saimniekiem Daugavpils teritorijā, tai ir bijuši dažādi nosaukumi. Piemēram, visilgāko laika posmu Daugavpils tika dēvēta par Dinaburgu, jau kopš Livonijas ordeņa iebrukumiem. Citos laika posmos tai ir doti arī nosaukumi Borisogļebska un Dvinska. Pirmo reizi Daugavpils ir pieminēta 1275. gadā, bet pilsētas tiesības tai ir piešķirtas 1582. gadā.

Tā kā Daugavpils ir Latgales lielākā pilsēta, tā ir arī nozīmīgs kultūras un izglītības centrs Austrumlatvijā. Daugavpils ir ne tikai pazīstama ar savu kultūru, kā, piemēram, ar Daugavpils teātri, bet tajā atrodas arī daudz sākumskolas, pamatskolas un vidusskolas, kā arī vairāku Rīgas augstskolu filiāles un Daugavpils Universitāte. Šī ir vienīgā Universitāte Latgalē un sastāv no 5 dažādām fakultātēm – dabaszinātņu un matemātikas, humanitārās, izglītības un vadības, sociālo zinātņu, mūzikas un mākslas fakultātēm. Tā ir dibināta 1921. gadā un Universitātes statuss Daugavpils Universitātei ir piešķirts 1993. gadā.

Daugavpils teritorija sastāv no vairākiem mikrorajoniem. Kopumā Daugavpils ir sadalīta 25 mikrorajonos, kas atrodas abās daugavas pusēs. Pamatā pilsētas etnisko sastāvu veido Krievi, kas sastāda vairāk kā pusi no kopējā pilsētas iedzīvotāju skaita. Otrajā vietā atrodas latvieši, pēctam poļi un baltkrievi. Dēļ lielā krievu īpatsvara, Daugavpilī pārsvarā var dzirdēt tieši krievu valodā runājošus iedzīvotājus. Tāpat kā citās lielākajās Latgales pilsētās, arī Daugavpilī vēsturiski ir dzīvojušas dažādas tautas, tāpēc ir vērojams salīdzinoši liels cittautību iedzīvotāju skaits.

Daugavpils ir pazīstama ne tikai ar savu kultūru, bet arī ar sportu un sportistiem. No Daugavpils ir nākuši vairāki izcili Latvijas sportisti, kā, piemēram, cīkstone Anastasija Grigorjeva, biatlonists Oļegs Maļuhins, kā arī talantīgais futbolists Arķoms Rudņevs. Daugavpils ir pazīstama galvenokārt sakarā ar diviem sporta veidiem – futbolu un spīdveju. Daugavpilī ir vienas no vecākajām Latvijas futbola tradīcijām un šobrīd Latvijas virslīgā spēlē Daugavpils futbola klubs “FC Daugava”. Futbola klubi no Daugavpils gandrīz katru gadu ir cīnījušies par augstākajām vietām Latvijas futbola līgā. Daugavpilī populārs ir arī spīdvejs, un tur pat bāzējas spīdveja klubs “Lokomatīve”. Daugavpilī ir aizvadīts arī prestižo sacensību “Speedway Grand Prix” posms, kurā Latvijas pārstāvis Puodžuks izcīnija augsto 5. vietu.

Bez sporta un kultūras Daugavpilī iespējams arī izbaudīt arhitektūru. Tā kā Daugavpilī, tāpat kā citās Latgales pilsētās, vienmēr ir dzīvojis liels skaits ticīgo, tajā atrodas arī vienas no lielākajām baznīcām Latvijā. Starp ievērojamākajām Daugavpils baznīcām var minēt Mārtiņa Lutera evanģēliski luterisko katedrāli, Jaunavas Marijas Bezvainīgās Ieņemšanas baznīcu un Daugavpils Svētā Nikolaja vecticībnieku baznīcu. Vēl Daugavpilī var apmeklēt dažādus muzejus un mākslas galerijas, kā, piemēram, Daugavpils Māla Mākslas centru.