Rēzekne

Rēzekne ir Latvijas 7 lielākā pilsēta pēc iedzīvotāju skaita. Rēzekne ir otrā lielākā pilsēta Latgales novadā aiz Daugavpils. 1773. gadā Rēzeknei tika piešķirts pilsētas statuss, tas nozīmē, ka tā netiek uzskaitīta pie vecākajām Latvijas pilsētām.

Rēzekne tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām pilsētām Latgalē un ne velti tiek dēvēta par Latgales sirdi. Pati pilsēta atrodas Rēzeknes upes ielejā un ir izveidojusies uz 7 pakalniem. Rēzeknē kopš pilsētas pirmsākumiem ir bijušās vairākas pilis un nocietinājumi, sākot jau ar Livonijas laiku. Rēzeknei vēsturiski ir gājuši cauri dažādi karaspēki, kas nozīmēja vairāku kultūru un tautu sajaukumu. Sākotnēji Rēzeknes pilsēta atradās Livonijas karaspēka pakļautībā. Vēlāk pilsētu pakļāva Krievijas Impērija, kurai 2. pasaules karā sekoja PSRS karaspēks. Tā kā Rēzekne atrodas tuvu Krievijas robežai, tajā vienmēr vēsturiski, tāpat kā mūsdienās, ir atradies salīdzinoši liels skaits krievu etniskās grupas iedzīvotāju. Taču latviešu un krievu īpatsvars pilsētā vienmēr nav bijis valdošais un vienu brīdi tajā dzīvoja gandrīz vienlīdzīgs skaits latviešu, krievu, ebreju un poļu. Mūsdienās Rēzeknē vislielākais iedzīvotāju īpatsvars ir tieši latviešiem un krieviem.

Rēzeknes vārds visticamāk ir cēlies tieši no Rēzeknes upes, kas tek cauri visai pilsētai. Rēzeknes pilsētas ģērbonis simobilizē tās statusu kā pilsētai Latgales Sirdī. Rēzeknē šobrīd dzīvo vairāk nekā 32 000 iedzīvotāju. Iedzīvotāju skaits vēsturē vienmēr ir pieaudzis, taču pēdējos gados tam ir tendence sarukt, kā tas ir vērojams arī daudzās citās Latvijas pilsētās. Rēzeknes platība ir 18 kvadrātkilometri.

Tā kā 2. pasaules karā pilsēta tika praktiski pilnībā nopostīta, šobrīd Rēzeknē ir krietni vairāk tipiskās PSRS laikā celtās ēkas. Taču pēdējā laikā Rēzeknē ir izveidotas vairākas jaunas pilsētas būves, kas ievērojami kontrastē ar pārējo Rēzeknes arhitektūru. Rēzekne ir ļoti nozīmīgs kultūras centrs Latgalē un tajā iespējams apskatīt tādus objektus kā Latgales Kultūrvēsturiskais muzejs, kur ir var iepazīties ar visas Latgales kultūras vēsturi un tradīcijām, pieminekli “Vienoti Latvijai”, kā arī nesen uzcelto, vienu no modernākajām koncertzālēm latvijā “Gors”, kas ir viens no iespaidīgākajiem arhitektūras projektiem kāds jebkad ir veidots Rēzeknē. Jaunā koncertzāle pulcē ļoti daudz, dažādus māksliniekus no Latvijas, kā arī viesmāksliniekus no visas Pasaules. Tā ir pirmā modernā akustiskā koncertzāle Latvijā un tajā patiešām var izbaudīt augstu skaņas un akustikas kvalitāti. Apkārt klasiskajām PSRS laika mājām un mūsdienu arhitektūras būvēm, kā jaunā koncertzāle, Rēzeknē atrodas vairāki privātmāju rajoni. Galvenais piemineklis Rēzeknē, kuru nepieciešams aplūkot ikvienam pilsētas viesim ir pieminieklis “Vienotai Latvijai”. Šis piemineklis tika izveidots 1930. gadā par godu Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem, kā arī Latgales atbrīvošanai un tās pievienošanai citiem Latvijas novadiem. Tautā šis piemineklis tiek dēvēts par “Latgales māru”. Vēsturiski, PSRS laikā, šis piemineklis tika vairākkārt nogāzts un vienu brīdi tā vietā atradās Ļeņina piemineklis, taču tas tika atjaunots 1992. gadā. Pieminekli ir veidojis latviešu tēlnieks Kārlis Jansons, un pēc nogāšanas to atjaunoja viņa dēls Andrejs Jansons.

Rēzkene vienmēr ir atradusies nozīmīgā tirdziniecības ceļā, kas savieno Latviju un Eiropu ar Krieviju. Šobrīd caur Rēzekni iet dzelzceļs, kas savieno Latviju ar Krieviju.